Yamaha Live Custom Hybrid Oak Euro Tom Pack 10/12/16FT with TH945B - Uzu Natural
backorder
Brand: Yamaha
SKU: ZZ83050
Rent from
Backorder
Mega Music Myaree
Available to Order In
Mega Music Wangara
Available to Order In
Mega Music Warehouse
Mega Music Myaree
95 N Lake Rd
Myaree WA 6154
Australia
Mega Music Wangara
5/32 Prindiville Drive
Wangara WA 6065
Australia
Mega Music Warehouse
Description
Features
Oak /Phenolic Sheet Hybrid Shell (Patent Pending)
uzukuri Finish
Dark Silver Hardware
Dark Silver hardware delivers a dominating image further enhanced by black shell interiors.
Absolute Lugs
Shells feature exclusive Yamaha Absolute lugs. Their sophisticated design adds a touch of class.
Floor Tom Bracket
Y.E.S.S. III Mount
DynaHoops & Emperor Head
Specifications
  • Finish: Uzu Natural
  • Mounted Toms: 10" x 7" and 12" x 8" with TH945B
  • Floor Tom: 16" x 15"
Design/Architecture Detail
  • Shell: Oak/Phenolic sheet hybrid: 7-ply, 7.3 mm (TT, FT), 7-ply, 8.8 mm (BD)
  • TT/FT Hoop: 2.3 mm DynaHoop (Dark Silver finish)