REMO M7-1106-N6 CONGA HEAD
1/2
backorder
REMO M7-1106-N6 CONGA HEAD
Brand: Remo
SKU: M7-1106-N6
Rent from
Backorder
Mega Music Myaree
Available to Order In
Mega Music Wangara
Available to Order In
Mega Music Warehouse
REMO M7-1106-N6 CONGA HEAD
Mega Music Myaree
95 N Lake Rd
Myaree WA 6154
Australia
Mega Music Wangara
5/32 Prindiville Drive
Wangara WA 6065
Australia
Mega Music Warehouse
Description
Remo’s patented Tucked drumhead technology is without equal in the industry, and has been lauded by top players as the best alternative when replacing rawhide natural drumheads for Congas, Bongos, and Djembes. Available in sizes: 10", 11", 11.06", 11.75", 12", 12.5", 13".
Specifications
  • Best alternative when replacing rawhide natural drumheads for Congas.
  • Available in sizes: 10", 11", 11.06", 11.75", 12", 12.5", 13"