Listen Everywhere  LW-100P-02 Sever
1/4
backorder
Brand: Listen Technologies
SKU: LIS-LW-100P-02
Rent from
Backorder
Mega Music Myaree
Available to Order In
Mega Music Wangara
Available to Order In
Mega Music Warehouse
Mega Music Myaree
95 N Lake Rd
Myaree WA 6154
Australia
Mega Music Wangara
5/32 Prindiville Drive
Wangara WA 6065
Australia
Mega Music Warehouse
Description
Features
  • Up to 1000 users per server (stackable)
  • 2 channels per server (stackable)
  • Low Latency
  • Uses Existing Wireless network
  • Consumer and Professional inputs
  • Low power consumption
  • Heavy-Duty Chassis
Specifications
  • Audio Inputs: Terminal Block: Two analog inputs, rear panel, one terminal block connector per input, balanced, +4 dBu (line) nominal input level, +16 dBu maximum input level, impedance 100k ohm
  • Audio Inputs: RCA: Two analog inputs, rear panel, one dual summing RCA connector per input, unbalanced, -10 dBu (line) nominal input level, +2 dBu maximum input level, impedance 100k ohm
  • Audio Inputs: *Stereo operation requires the use of both inputs
  • USB: Type A 2.0 (female)
  • Connector: 5 VDC Barrel
  • Input Voltage: 100-240 VAC, 50-60Hz
  • Output Voltage: 5 VDC
  • Current: 6.0 A
  • Power: 30 W
  • Countries: North American, UK, EU, AUS
  • IP Address: DHCP, Static, Reserved
  • Prioritization: QoS/ToS
  • Users: 1000 (per server)
  • Max Channels: 2 mono (1 stereo)
  • WAP Support: 802.11n or better w/WMM enabled
  • Supported WAP Frequencies: 2.4 GHz & 5 GHz
  • Bandwidth Use: 125 kbps per user
  • Frequency Response: 20Hz – 20kHz ±1dB
  • Dynamic Range: 86 dB
  • Signal to Noise Ratio (SNR): 74 dB typical (at nominal input levels)
  • Bit depth: 16 bits
  • Sampling Rate: 48 kHz
  • Channel Security: AES-128-CBC
  • System Latency: 40 - 80 mS (60 mS average). This can vary per network and mobile device.
  • Total Harmonic Distortion (THD): <1%